rozwój dziecka a zabawki

Rozwój dziecka a zabawki. Na które produkty warto postawić?

Pierwsze miesiące i lata życia dziecka to okres dynamicznego rozwoju. W dużej mierze to od rodziców zależy, jak szybko i sprawnie ten proces będzie postępował. Naturalnie – liczą się też indywidualne predyspozycje i preferencje dziecka. Na te jednak, dobierając odpowiednie zabawki, można skutecznie wpływać.

Spis treści:

Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli zabawki w zależności od wieku
Zabawki dla niemowlaka – jakie powinny być?
Co dla dzieci w wieku 2-3 lat?
Zabawki dla starszych smyków w wieku od 4 do 10 lat
Rozwijaj dziecko przez zabawę!

Każdy rodzic, któremu zależy na prawidłowym rozwoju jego pociechy, przykłada sporą wagę do tego typu produktów. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zabawki najlepiej dobrać, by Twoje dziecko uczyło się nowych umiejętności lub rozwijało posiadane – zachęcamy Cię do lektury tego tekstu. Znajdziesz tu wiele przydatnych wskazówek, jakie pomogą wybrać właściwe artykuły.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli zabawki w zależności od wieku

To, na co powinieneś zwrócić uwagę na samym początku, to dopasowanie zabawek do konkretnego wieku. Producenci zwykle oznaczają na opakowaniach swoich produktów, dla jakiego przedziału wiekowego są one przeznaczone. To ważne, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Najmłodsze maluchy zdecydowanie nie powinny mieć w otoczeniu żadnych ciężkich przedmiotów z ostrymi rogami, gdyż ich ruchy są jeszcze nieskoordynowane. Przy machaniu taką zabawką mogłyby sobie zrobić krzywdę. Do co najmniej 3 roku życia należy też uważać na artykuły z mniejszymi elementami, jakie mogłyby zostać połknięte.

W naszym sklepie znajdziesz wygodny podział zabawek na kategorie wiekowe. Mamy coś idealnego zarówno z zabawek dla najmłodszych, jak i zabawki dla dzieci w wieku 4-10 lat. Dzięki nim masz pewność, że są one dopasowane do wymagań pociechy, pozostając absolutnie bezpiecznymi.

Zabawki dla niemowlaka – jakie powinny być?

W tym okresie najważniejszy jest rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko zaczyna poznawać świat zmysłami. Słyszy różne dźwięki. Wodzi oczkami na tym, co widzi przed sobą, ale i poznaje fakturę najróżniejszych materiałów. Przede wszystkim więc należy postawić na zabawki rozwijające motorykę. Pomóc w tym mogą miękkie grzechotki np. listek od Filibabba, wykonany z organicznej bawełny, wyposażony w lekki, okrągły uchwyt z drewna. Grzechocząca zabawka może być jednocześnie przyjemną przytulanką. Jednorożec z kolekcji Aiko na pewno sprawi Twojej pociesze mnóstwo radości!

Warto postawić na maty i stojaki edukacyjne. Z ich pomocą dziecko może stawiać sobie pierwsze wyzwania – dosięgnąć ciekawą zabawkę lub ulubioną grzechotkę, wiszącą na pałąku nad nim. Dobry wybór stanowi np. drewniany stojak Baby Gym, dający dzieciom sporą swobodę ruchów.

Co dla dzieci w wieku 2-3 lat?

Roczne i dwuletnie maluchy przeszły już bardzo długą drogę w poznawaniu świata, ale wciąż wiele przed nimi! Już bardziej ruchliwe brzdące powoli uczą się (albo i już umieją!) chodzić, wymagają nieco innych zabawek, które powoli będą wprowadzały je w bardziej dorosły świat, w tym w role społeczne.

Jeśli Twoje dziecko wodzi spojrzeniem za autami – dobrym pomysłem na prezent dla niego może być np. Drewniana laweta Jabadabado, wyposażona w kolorowe wyścigówki. Maluchowi warto również sprawić klocki – różne bryły pozwalają budować najśmielsze konstrukcje, co znakomicie rozwija kreatywność i wyobraźnię. Drewniane klocki z misiem to 49 sztuk kolorowych bloków o odmiennych kształtach.

Zabawki dla starszych smyków w wieku od 4 do 10 lat

Brzdące, które nauczyły się już chodzić, ale i dobrze już mówią, zaczynają rozumieć, jak funkcjonuje świat dorosłych, są dużo bardziej wymagające. Chętnie się bawią, próbują naśladować też swoich rodziców, uważnie obserwując, co ci robią na co dzień. W przedszkolu i szkole zaś poznają inne zawody – lekarzy, kasjerów, strażaków…

Dlatego, choć często chętnie wracają do klocków, dobrym pomysłem jest stawiać na zabawki pogłębiające zainteresowanie pociechy. Przyjrzyj się, czemu poświęca dużo uwagi. Wysłuchaj jego marzeń dotyczących tego, kim chciałoby być w przyszłości. Jeśli lekarzem – dobrym pomysłem byłoby np. sprezentowanie mu drewnianego zestawu lekarskiego. Fascynuje go muzyka? Podaruj mu jakiś instrument. Zwykłe dzwonki będą doskonałym pomysłem na dobry początek! Każde dziecko uwielbia też lody – być może więc doskonałym pomysłem będzie sprezentowanie maluchowi lodziarni Jabadabado? Sprawdź ją, a na pewno Cię urzeknie!

Rozwijaj dziecko przez zabawę!

Prawidłowy rozwój dziecka to ważna rzecz. Od tego, jak będziemy go wspierać w tym zadaniu, zależy, jak poradzi sobie w przyszłości. Najważniejsze jednak, aby ta cała nauka była dla niego jak najlepszą zabawą. Dzięki produktom, jakie znajdziesz w naszym sklepie, masz pewność, że stawiasz na bezpieczne zabawki, które dostarczą mu rozrywki i pomogą mu rozwijać motorykę, wyobraźnię, jak i wiedzę o otaczającym go świecie. Zajrzyj do naszego asortymentu już teraz!