wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola – o czym trzeba pamiętać?

Kiedy dziecko idzie do przedszkola, prawdopodobnie rodzice po raz pierwszy pozostawiają go pod opieką zupełnie nieznanych mu osób dorosłych i z dziećmi w grupie rówieśniczej. Jest to dla malucha nie lada przeżycie, ale i jeden z koniecznych etapów dorastania. Dlatego tak dużą rolę gra dobrze przygotowana wyprawka.

Spis treści:

Sprawdź listę z przedszkola, do którego idzie dziecko
Nie zapominaj o ulubionej zabawce!
Odpowiednie oznaczenie – to trzeba zrobić
Przedszkole to wielka przygoda!

Co powinno się w niej znaleźć? Poznaj nasze wskazówki, jak przygotować dobrą wyprawkę do przedszkola. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź listę z przedszkola, do którego idzie dziecko

Pierwszy krok, jaki warto wykonać, to zobaczyć, jakie zalecenia ma sama placówka, gdzie posyłasz swoją pociechę. Zazwyczaj listy wyglądają podobnie, tym bardziej, jeśli jest to przedszkole publiczne. Najczęściej na wyprawkę składają się takie produkty jak:

 • przybory papiernicze (bloki techniczny i rysunkowy, teczka A4, kredki, ołówki itp.),
 • pędzle i farby (plakatowe i akwarele),
 • plastelina,
 • piórnik,
 • obuwie na zmianę (razem z workiem),
 • pościel i ubranko do leżakowania,
 • strój na zmianę,
 • kubeczek,
 • środki higieniczne – szczoteczka, pasta, chusteczki (można je spakować do kosmetyczki dziecięcej),
 • ręcznik,
 • strój do ćwiczeń,
 • kurtka przeciwdeszczowa, kalosze i parasol (na wypadek wycieczek poza obszar przedszkola w deszczowy dzień).

Jeśli chcesz mieć pewność, co jeszcze wymaga dana placówka, najlepiej skontaktuj się z wychowawcą. Przedstawi Ci on pełną listę wymaganych rzeczy.

Nie zapominaj o ulubionej zabawce!

Pierwsze kilka dni w przedszkolu dla Twojego malca będą prawdziwie głębokim przeżyciem. Aby dodać mu otuchy, powinieneś do wyprawki dodać jedną z jego ulubionych zabawek. Może to być np. samochodzik lub lalka, którą się najczęściej bawi, albo przytulanka. Z drugiej strony – nowa maskotka byłaby też pewnym symbolem wejścia w nowy etap w życiu! Dobrą towarzyszką w tych chwilach, gdy w pobliżu nie ma bliskich, będzie lisiczka Freya, mięciutka, a do tego wyprodukowana z bawełny organicznej.

Na rzeczy, jakie maluch zabiera ze sobą codziennie do przedszkola, przyda się odpowiedni plecak lub torba. Nie będzie w nim nosić dużo, ale np. plecaczek w jeże pozwoli mu komfortowo przenosić najważniejsze rzeczy.

Odpowiednie oznaczenie – to trzeba zrobić

Posyłając dziecko do przedszkola, trzeba pamiętać, żeby oznaczyć należące do niego przedmioty. Wszak opiekunki, trzymające pieczę nad maluchami, nie będą w stanie zapamiętać, które przedmioty do nich należą. Chodzi nie tylko o względy higieniczne jak w przypadku kubka czy ręcznika. Maluchy często bowiem wymieniają się zabawkami i, żeby później uniknąć nieporozumień, warto widocznie i wyraźnie podpisać lub w inny sposób oznaczyć jego własność.

W ubrankach można np. wodoodpornym flamastrem podpisać metkę pełnym imieniem i nazwiskiem. Jeśli metki nie ma – warto dodać gdzieś po wewnętrznej stronie etykietkę z taką informacją. Podobnie zresztą postępujemy m.in. z pościelą czy pluszakami. Markerem oznaczamy także m.in. torby na kapcie (najlepiej wielkimi literami, aby były widoczne i łatwe do rozpoznania), jak i inne przedmioty, należące do dziecka. W przypadku innych zabawek niż pluszaki można użyć np. imienia i inicjału nazwiska w najmniej widocznym miejscu.

Po co właściwie tak skrupulatnie oznaczać własność dziecka? Nie chodzi nawet o to, by wyraźnie zaznaczyć, że coś jest jego własnością. Czytelnie podpisane przedmioty znacznie ułatwiają pracę przedszkolanek i opiekunów. Bez tego musieliby wpierw dochodzić, która rzecz należy do danego dziecka. Wyraźne oznaczenie po prostu pozwala wykonywać im swoją pracę lepiej, gwarantując maluchom odpowiednią opiekę.

Przedszkole to wielka przygoda!

Kiedy przyjdzie Ci zostawić swoje dziecko w przedszkolu, z pewnością będziesz robił to z drżącym sercem. W końcu to Twój najcenniejszy skarb! Ty pewnie też, siedząc w pracy, niejednokrotnie uciekniesz do niego myślami, czy aby wszystko jest w porządku. Oddając je pod opiekę fachowców, nie musisz się o nic martwić! To wielki krok dla Was obojga, ale przede wszystkim dla niego. Głównie dlatego, że od tej pory będzie stawało się coraz bardziej samodzielne. Dobra wyprawka, w której znalazła się również ulubiona zabawka Twojego malucha, z pewnością pomoże mu przetrwać tych kilka dni. Później na pewno nie będzie mógł się doczekać, by znów ruszyć do swoich nowych kolegów i koleżanek!

Wiele akcesoriów, jakich będzie potrzebować Twoja pociecha, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Sprawdź dostępny na stronie asortyment już teraz!