Zalety drewnianych zabawek dla dzieci

Zalety drewnianych zabawek dla dzieci

Drewniane zabawki zawsze były popularne. W wielu domach są one obecne od pokoleń. Nierzadko dzieci bawią się zabawkami drewnianymi, które kiedyś należały do ich rodziców. Mimo tego, że obecnie w sklepach możemy znaleźć masę atrakcyjnych przedmiotów z plastiku i z innych tworzyw, to w dalszym ciągu te drewniane są chętnie wybierane. W ostatnim czasie przeżywają one swoją drugą młodość – coraz więcej firm nieustannie poszerza swoją ofertę w tym zakresie. Oferta jest dostosowana do potrzeb dzieci w różnym wieku. Bezproblemowo możemy znaleźć zabawki drewniane dla niemowląt, jak i dla nieco starszych smyków.

Spis treści:

Dlaczego warto kupować zabawki z drewna?
Zabawki drewniane są ekologiczne
Zabawki drewniane są wytrzymałe
Zabawki drewniane łatwo utrzymać w czystości
Drewno to naturalny, nietoksyczny materiał
Zabawki drewniane są odpowiednie nawet dla bardzo małego dziecka
Zabawki drewniane rozwijają dziecięcą wyobraźnię
Zabawki drewniane pozwalają rozwijać zdolności manualne
Zabawki z drewna uczą logicznego myślenia i koncentracji
Różnorodność zabawek drewnianych
Zabawki drewniane są ponadczasowe
Estetyka zabawek drewnianych
Uniwersalne zabawki
Popularność zabawek drewnianych

Większość dzieci na widok plastikowej zabawki z mnóstwem przycisków i światełek wprost szaleje z radości. Wydawać by się mogło, że tradycyjne zabawki z drewna nie mają szans – w końcu nie są one tak rozbudowane i nie oferują tyle interaktywnych funkcji. Na szczęście nie jest to regułą.

Dlaczego warto kupować zabawki z drewna?

Zabawki drewniane są ekologiczne

Temat ekologii jest dzisiaj szczególnie istotny. O ograniczaniu plastiku i ochronie naszej planety mówi się wszędzie. Zabawki drewniane nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego – wystarczy wspomnieć o tym, jak łatwo poddają się recyklingowi. Sama ich produkcja jest jak najbardziej przyjazna środowisku. Do wykonania używa się drewna, a więc nie zanieczyszcza się środowiska. Drewniane zabawki nawet wówczas, gdy się je zgubi na spacerze, nie będą stanowiły zagrożenia dla planety.

Zabawki drewniane są wytrzymałe

Dzisiaj ciężko o wytrzymałe zabawki dla dzieci. Drewniane przedmioty są zdecydowanie bardziej odporne. Nie pękają, nawet używając dużej siły, nie da się ich praktycznie złamać. Służą przez długie lata, a w wielu domach rodzinnych są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Właśnie dlatego warto o nie dbać. Obdarowując dziecko zabawką drewnianą, nie musimy się obawiać, że szybko zostanie ona zniszczona. Nawet upadki, kontakt z wodą, czy rzucanie nie będą straszne przedmiotom z drewna. Są one odporne nawet na bardzo intensywne użytkowanie.

Zabawki drewniane łatwo utrzymać w czystości

Zabawki dla niemowlaka z drewna są całkowicie bezpieczne. Przedmioty mają przeważnie prostą formę, gładką powierzchnię, nie występują w nich szczególnie małe elementy ani ostre krawędzie. Wszystko to sprawia, że łatwo utrzymać je w czystości.

Drewno to naturalny, nietoksyczny materiał

Drewniane produkty są wykonane z naturalnych surowców – nawet po włożeniu ich do buzi, nie musimy się obawiać, że dziecku stanie się krzywda. Poza tym są przyjemne w dotyku i łatwo je chwytać. Właśnie dlatego drewniane zabawki dla niemowlaka to dobry pomysł!

Zabawki drewniane są odpowiednie nawet dla bardzo małego dziecka

W sklepach znajdziemy zarówno drewniane zabawki dla niemowląt, jak i drewniane zabawki dla roczniaka. Dla najmłodszych możemy znaleźć przedmioty z drewna niemalowanego i nielakierowanego. Co ważne, producenci zabawek drewnianych często wykorzystują ekologiczne, nietoksyczne farby, które również są w pełni bezpieczne.

Zabawki drewniane rozwijają dziecięcą wyobraźnię

Drewniane zabawki dla rocznego dziecka, zabawki dla dziecka dwuletniego, a nawet dla niemowlaka pozwalają rozwijać wyobraźnię. Proste przedmioty sprzyjają nowym pomysłom i kreatywności. Maluch przy każdej zabawie może znaleźć inne zastosowania danej rzeczy. Poza tym łatwiej się jemu skoncentrować. Nie ma tu problemu z nadmiarem bodźców. Dziecko może dowolnie się bawić i wymyślać nowe sposoby zabawy.

Zabawki drewniane pozwalają rozwijać zdolności manualne

Już drewniane zabawki dla rocznego dziecka pozwalają rozwijać zdolności manualne. Maluch uczy się chwytać nowe elementy, przekładać je i rozwiązywać różne zagadki – wszystko oczywiście zależy od tego, jaką rzecz ma akurat do dyspozycji. Zabawki drewniane dla 2 latka pozwalają dziecku poznać, w jaki sposób funkcjonują określone przedmioty – np. zabawki motoryczne typu przybijanka. Różnego rodzaju pojazdy nie jeżdżą same – to maluch musi je wprawiać w ruch, a tym samym jest zmuszony, by się ruszyć.

Zabawki z drewna uczą logicznego myślenia i koncentracji

Zabawki drewniane ułatwiają koncentrację. Nie rozpraszają one uwagi, nie są przeładowane funkcjami. Są one proste – i właśnie w tym tkwi ich magia. Już zabawki drewniane dla rocznego dziecka potrafią skutecznie zająć pociechę, gdyż koncentruje się ona na jednej czynności, a nie na kilku. Kupując maluchowi drewniane klocki, puzzle i różne układanki i bawiąc się z nim, pomagamy mu rozwijać wyobraźnię przestrzenną.

Różnorodność zabawek drewnianych

Dzisiaj zabawki z drewna cieszą się ogromną popularnością, a producenci nas zaskakują swoimi propozycjami. Możemy zakupić praktycznie dowolne rzeczy – np. zabawki ogrodowe drewniane, układanki, puzzle, sortery, pojazdy, klocki, tablice sensoryczne i masę innych rzeczy.

Zabawki drewniane są ponadczasowe

Dzisiaj możemy zakupić dowolną zabawkę. Zdarzają się jednak chwile, kiedy dzieci mają już nadmiar bodźców. Nieraz po prostu warto postawić na prostotę i rozwiązania, które są dostępne od zawsze. Drewniane zabawki nie starzeją się – w niektórych domach są przechowywane na strychach, w piwnicach i kolejne pokolenia chętnie po nie sięgają.

Estetyka zabawek drewnianych

Zabawki drewniane są ładne – ich estetyka podoba się niemalże każdemu. Prostota, staranne wykonanie i naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody.

Uniwersalne zabawki

Zabawki drewniane są uniwersalne. Większością z nich będą się bawić zarówno chłopcy, jak i dziewczynki i to z takim samym zainteresowaniem. Dzisiaj oczywiście producenci oferują np. drewniane klocki pomalowane na typowo dziewczęce barwy lub chłopięce, niemniej nie brak również uniwersalnej kolorystyki.

Popularność zabawek drewnianych

Drewniane zabawki to zawsze dobry wybór! Ich popularność trwa od dawna. Kupując je, mamy pewność, że będą one służyć też kolejnym pokoleniom i mimo upływu czasu będą dobrze wyglądać. Klocki drewniane są chętnie kupowane na całym świecie, mimo tego, że dzisiaj do wyboru jest naprawdę wiele opcji. Warto zdecydować się na coś prostego, minimalistycznego, co pobudzi dzieci do myślenia, rozwinie ich wyobraźnię i kreatywność. Należy też podkreślić to, że drewno jest naturalnym i prostym materiałem, który wytrzyma wiele, nawet te najbardziej szalone zabawy. Prócz tego, rodzice mają pewność, że zabawki drewniane są po prostu bezpieczne, a jak wiadomo, wyznacznik ten jest jednym z najważniejszych.